Isuzu
z Tobą od ponad 100 lat

original-isuzu-shield
19 16
ISUZU Inizia la storia
100-letnia historia

Historia

Historia Isuzu rozpoczyna się w Japonii ponad 100 lat temu, w 1916 roku, kiedy to Tokyo Ishikawajima Shipbuilding and Engineering Co. Ltd. założona w 1893 roku i Tokyo Gas and Electric Industrial Co. rozpoczyna współpracę przy budowie fabryki samochodów.

19 18
Pierwsza współpraca

Między Japonią i Anglią

Produkcja pojazdów rozpoczyna się we współpracy z brytyjskim producentem samochodów Wolseley Motor Ltd. Założona na początku XX wieku przez trzydziestoletniego Herberta Austina marka będzie istnieć do 1975 roku. Po stworzeniu kilku modeli w 1918 roku zawarła umowę z Ishikawajiama Ship-Building and Engineering, co począwszy od 1922 roku zaowocowało produkcją nowych pojazdów.

Wolseley Motor Ltd
19 22
Wolseley A9
Pierwszy pojazd osobowy

Wolseley A9

Po 4 latach prac Tokyo Ishikawajima Ship-Building and Engineering prezentuje pierwszy pojazd przeznaczony do transportu osób produkowany w Japonii - Wolseley A9. Był to pojazd używający komponentów brytyjskich, ale część z nich takich, jak nadwozie i silnik zostały w całości zaprojektowane i wyprodukowane w zakładach Tokyo Ishikawajima Ship-Building and Engineering. Samochód wyposażony był w 4-cylindrowy silnik o pojemności 2,6 l, który dostarczał moc do 11,6 kW i posiadał wałek rozrządu w głowicy, co było technologią używaną wówczas w silnikach lotniczych. Model Wolseley A9 jest do dziś uznawany jako pierwszy na świecie samochód zbudowany w Japonii.

19 28
Dalszy rozwój

Sumida CL

Model Sumida CL wprowadza pierwsze rozwiązania zmniejszające zużycie paliwa i zwiększenie mocy. Nazwa Sumida pochodzi od rzeki, w pobliżu której znajdował się zakład produkcyjny. W kolejnym roku (1929) w wyniku prac konstruktorów powstaje Sumida M Bus - pierwszy model autobusu produkowanego w Japonii, który z biegiem lat przyczyni się do rozwoju coraz bardziej nowoczesnej sieci transportu publicznego.

Sumida CL
19 33
Sumiya & Chiyoda
Nowe modele

Automobile Industries Co.

W 1933 roku Ishikawajima Automotive Works po połączeniu z DAT Automobile Manufacturing Inc. zmienia nazwę na Automobile Industries Co. Ltd i rozpoczyna produkcję pojazdu na potrzeby ówczesnego rządu.

19 34
Isuzu

Nowa nazwa

W 1934 roku po spotkaniu firmy z japońskim Ministerstwem Handlu Międzynarodowego i Przemysłu (MITI) pojazdy początkowo sprzedawane jako Sumiya i Chiyoda zostają nazwane Isuzu od nazwy rzeki, która ma swoje źródło w mieście Ise w prefekturze Mie w Japonii. Dosłowne znaczenie tej nazwy to "50 dzwonów". Rzeka Isuzu jest szczególnie warta uwagi, ponieważ przepływa przez Wielką Świątynię Ise i przecina most Uji, który jest wejściem do Wielkiej Świątyni Ise. Ze względu na bliskość świątyni rzeka Isuzu była często czczona i wspominana w licznych wierszach i piosenkach, stanowiących do dziś historyczne świadectwo tamtych czasów.

Sumiya & Chiyoda
19 36
1936 ISUZU DA6 & DA4
Nadejście silników diesla

DA6 & DA4

Powstają pierwsze wysokoprężne silniki samochodowe chłodzone powietrzem - DA6 i DA4. Od tego momentu rozpocznie się również ewolucja silników ISUZU, która doprowadzi do opracowania i realizacji obecnych silników stosowanych w pojazdach.

19 37
Zwiększenie kapitału

Tokyo Automobile Industries Co.

9 kwietnia 1937 roku z kapitałem 1 mln jenów Automobile Industries łączy się z Tokyo Gas & Electric Co. tworząc Tokyo Automobile Industries Co., Ltd.

Tokyo Automobile Industries Co
19 38
1938 ISUZU TX40
Nowe modele

TX40

W sierpniu 1938 roku rusza produkcja modelu TX40 - ciężarówki o ładowności do 2 ton, która charakteryzowała się szczególnie solidną i mocną konstrukcją.

Odkryj 100-letnią historię Isuzu!

W każdy wtorek o 11.00 nowe informacje!